Netekote piniginės? Būtini veiksmai, kurių nepadarius teks gailėtis

skaiciuojaNukentėję nuo kišenvagių ar tiesiog pametę piniginę gali paliudyti, kiek daug pastangų, laiko ir lėšų reikia, norint apsisaugoti nuo gresiančių dar didesnių nemalonumų ir nuostolių. Tad kaip elgtis pastebėjus, kad netekote piniginės?1 žingsnis. Įvertinkite piniginės turinį.
Praradę  pinginę, įvertinkite nuostolius: kokių dokumentų, banko kortelių ir kiek grynųjų pinigų netekote, ir tuomet imkitės  reikiamų veiksmų.

2 žingsnis. Į policiją kreipkitės tik vagystės atveju.

Jei esate tikri, kad jūsų piniginę pavogė, apie tai būtina informuoti policiją ir pranešti apie prarastus dokumentus. Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vadovas Ramūnas Matonis įspėja, kad svarbi kiekviena minutė.

„Tikimybė susigrąžinti prarastus daiktus tiesiogiai priklauso, kaip greitai informaciją apie vagystę gauna policija, kaip operatyviai patruliuojantys pareigūnai sureaguoja. Taip pat svarbu, kiek nukentėjęs asmuo pateikia nusikaltėlio požymių, ar yra liudininkų, ar surinkti jų kontaktai. Sekant karštais pėdsakais, sėkmingos baigties galimybė didėja“, – teigia R. Matonis.
Tuo atveju, jei buvote užpulti, policijos atstovas pataria, kad susidūrus su užpuoliku reikia garsiai iš visų jėgų šaukti – tai pakankamai dažnai išgąsdina plėšiką ir jis atsitraukia. Kitu atveju, būtina mesti savo nešulį ir bėgti į šviesesnę vietą, kur yra žmonių ir kviesti pareigūnus.

Pametusiems piniginę, jeigu joje nebuvo svarbių dokumentų, kreiptis į policiją nėra būtina.

3 žingsnis. Susisiekite su banku.

Netekus piniginės, būtina kuo skubiau susisiekti su savo banku ir blokuoti turėtas banko mokėjimo korteles. Nepamirškite informuoti, jeigu prarastoje piniginėje buvo ir jūsų prisijungimo prie internetinės bankininkystės kodų kortelė, kad užblokuotų prisijungimą prie jūsų prieigos. Laiku atlikus šį žingsnį, užkirsite kelią nusikaltėliams ir apsaugosite kortelės sąskaitoje laikomus pinigus.

Tiesa, Jūsų lėšas sąskaitoje saugo ne tik slaptažodžiai. Kilus įtarimui dėl klientui nebūdingų veiksmų, pavyzdžiui, užfiksavus mokėjimus Lietuvos prekybos centre ir už valandos – Tailande, arba išimamas dideles, vartotojui nebūdingas, sumas, bankų darbuotojai gali kreiptis į klientą ir klausti: „Ar jūs atlikote mokėjimą? Esate Lietuvoje ar užsienyje?“. Įtarimams pasitvirtinus, kortelė blokuojama.

Blokavusiems mokėjimo korteles ir prieigą prie elektroninės bankininkystės būtina kreiptis į artimiausią savo banko atstovybę, kad būtų išduotos naujos kortelės ir atstatyta prieiga prie internetinės bankininkystės. 

O jei prarastoje piniginėje buvo pluoštas grynųjų pinigų, kurių nesaugo jokie apsaugos kodai, juos susigrąžinti, vargu, ar pavyks.


4 žingsnis. Blokuokite asmens tapatybę liudijančius dokumentus.

Jei kartu su pinigine netekote ir asmens tapatybės kortelės, kuo skubiau prisijunkite http://epis.vrm.lt ir per elektroninius valdžios vartus suradę išnašą „Asmens dokumentai“ blokuokite prarastą dokumentą.

Deja, jums to padaryti nepavyks, jeigu pavogtoje piniginėje laikėte ir prisijungimo prie internetinės bankininkystės kodų kortelę. Tuomet kuo skubiau vykite į artimiausią pasų poskyrį tam, kad prarastasis dokumentas būtų paskelbtas negaliojančiu ir būtų pradėta naujojo gamyba.

Jeigu prarastoje piniginėje buvo ir vairuotojo pažymėjimas, būtina kreiptis į šiuos dokumentus išduodančios valstybės įmonės „Regitra“ atstovus ir blokuoti šį dokumentą.

Pasirūpinti asmens tapatybės dokumentų anuliavimu būtina ir dėl to, kad nusikaltėliai jais gali pasinaudoti imdami vartojimo kreditus. 

Atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus galite rasti seb.lt/DUK

Patarimai, kaip apsisaugoti

 • Saugokite savo piniginę nuo pašalinių akių.
  Policijos pareigūno R. Matonio teigimu, norint išvengti kišenvagių dėmesio, reikėtų nedemonstruoti savo piniginės: nelaikykite jos kavinėje ant stalo, nenešiokite užpakalinėje kelnių kišenėje ar pravirose rankinėse.
 • Atsakingai rinkitės banko mokėjimo kortelės kodą. 
  Venkite primityvių slaptažodžių, pavyzdžiui, 1234, 1122, ar savo gimimo datos. Visuose bankomatuose galite pakeisti savo mokėjimo kortelės kodą į jums patogų ir lengvai įsimenamą.
 • Apsaugos kodus mokėkite mintinai. 
  Banko mokėjimo kortelių slaptažodžius saugiausia laikyti atmintyje. Jokiu būdu nerašykite ant kitos kortelės pusės ar kito piniginėje laikomo turinio. Piktavaliai, pasisavinę mokėjimo kortelę ir radę slaptažodį, gali ištuštinti sąskaitą ir bankas niekuo negalės padėti.
 • Piniginėje nešiokite tik minimalias grynųjų sumas. 
  Įvykus vagystei, neteksite piniginėje laikytų grynųjų, bet pagrindinės lėšos, laikomos banko sąskaitoje, liks nepaliestos.
 • www.seb.lt
 • 2017-03-30