Tikri pareigūnai - nepaperkami

euro-autoŠiaulių apskrities kelių policijos vyriausieji patruliai 41 metų Gintautas Šliburis ir 25 metų Dovilė Paulauskaitė savaitgalį nesusiviliojo pažeidėjo pasiūlytu kyšiu, keleriopai viršijančiu mėnesio atlyginimą.

2 tūkst. eurų - tokiu neblaivaus vairuotojo pasiūlytu kyšiu, prilygstančiu 3-5 mėnesių patrulio atlyginimui, nesusigundę Šiaulių apskrities kelių policijos pareigūnai apie bandymą papirkti informavo savo kolegas. Administracinės atsakomybės išvengti bandžiusiam kyšio siūlytojui iškelta dar ir baudžiamoji byla.

Krovininį automobilį „Mercedes-Benz Astros“ neblaivus vairuojantis 29 metų Baltarusijos pilietis eismo dalyvių kontrolę Radviliškio rajone vykdantiems pareigūnams įkliuvo šeštadienį priešpiet, apie 11 val. Leidimą nuolat gyventi Lietuvoje turinčio užsieniečio vairuojamą sunkvežimį policininkai sustabdė kelio Panevėžys-Šiauliai 51-ajame kilometre, ties Linkaičių gyvenviete. Įtarimą sukėlusiam vairuotojui nustatytas 1,37 promilės girtumas. Paaiškėjo ir tai, kad krovininį automobilį vairuojantis vyras nėra sumokėjęs kelių naudotojo mokesčio. Supratęs, kad gresia rimti nemalonumai, užsienietis pabandė išsisukti ir įklimpo dar labiau. Vyrą įklampino bandymas „susitarti“, kad nebūtų rašomas administracinių teisės pažeidimų protokolas. Nors pažeidėjo pasiūlyta suma prilygo kelių mėnesių patrulio atlyginimui, pareigūnų širdžių tai nesuminkštino. Dėl bandymo papirkti valstybės tarnautojus pradėtas ikiteisminis tyrimas, o kyšio siūlytojas sulaikytas dviem paroms ir uždarytas į areštinę. Už mėginimą papirkti Baltarusijos piliečiui gresia bauda, areštas arba laisvės atėmimas iki 5 metų.

„Vakaro žinių“ duomenimis, tarnybą policijoje neseniai pradėję patruliai per mėnesį uždirba 400-450 eurų, didesnį stažą turinčių patrulių mėnesio atlyginimas siekia iki 600 eurų. Ar keliskart už algą didesnio kyšio atsisakiusių pareigūnų atsparumas bus kaip nors įvertintas? Šiaulių apskrities policijos komisariato viršininko pavaduotojas Vincas Urbonavičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad pilietiškai pasielgę policininkai pateikė svarią paraišką būti paskatinti metų pabaigoje, renkant ir apdovanojant labiausiai korupcijai nepakančius pareigūnus.

D.Paulauskaitė „Vakaro žinioms“ teigė nedažnai susidurianti su pažeidėjais, kurie mano, kad nupirkti įmanoma absoliučiai viską. Prieš metus ir 3 mėnesius tarnybą policijoje pradėjusią šiaulietę pareigūnę per šį laikotarpį mėginta papirkti vos 2 kartus. „Labai tikiuosi, kad dalies žmonių įsitikinimas, jog nuo pelnytos atsakomybės visada galima išsisukti kyšiu, metams bėgant visai išnyks, - „Vakaro žinioms“ sakė D.Paulauskaitė. - Visuomenės mentalitetas jau dabar keičiasi į gera. Būna, kad surašius administracinių teisės pažeidimų protokolą žmonės su šypsena net padėkoja už tai, kad buvo sudrausminti. Jie pripažįsta pažeidętaisykles.

 ir žada ateityje pasitaisyti.“D.Paulauskaitės porininkas G.Šliburis - policijos senbuvis. Rugpjūčio mėnesį sukaks jau 23-eji, kai jis pradėjo tarnybą vidaus reikalų sistemoje. Ilgametis pareigūnas prisimena, kad per tarnybos metus iš pažeidėjų yra tekę sulaukti įvairiausių pasiūlymų, tarp jų - ir gan pikantiškų. „Sulaikyti žmonės nuo atsakomybės išsisukti bandydavo siūlydami ir pinigus.

 ir paslaugas, o vienas traktorininkas siūlė atvežti šiaudų, - pasakojo šiaulietis. - Dabar visuomenė pilietiškėja, kyšių siūlytojų pasitaiko vis mažiau. Būna, kad žmogus pasiūlo susitarti, bet, įspėtas, kad rizikuoja būti patrauktas dar ir baudžiamojon atsakomybėn, prikanda liežuvį.“


tikri-pareigunai---nepaperkami

respublika.lt
2016-03-01