NEGERBI ĮSTATYMO – GERBK POLICININKĄ, NEGERBI JO – TAUSOK SAVO KIŠENĘ

polcijaPagarbos įstatymui suvokimas kai kam ateina, tik realiai pajutus jo nepagarbos kainą. Neblaiviam ir neturinčiam  teisės vairuoti šiauliečiui pasivažinėjimas Šiaulių gatvėmis ir nepagarbus elgesys su jam kelią pastojusiais pareigūnais kainavo per 28 tūkstančius litų. Vyras dabar pripažįsta savo kaltę ir gailisi dėl savo lengvabūdiško elgesio, tačiau teismo nuosprendis yra negailestingas ir privalomas vykdyti.

   27 metų Edgaras Rapnikas iki šiol slydo gyvenimu, vis užkliūdamas už Administracinių teisės pažeidimų kodekso straipsnių, kuriuose figūruoja žodis „neblaivus“: tai neblaivus patriukšmavo, tai necenzūriniais žodžiais išplūdo policijos pareigūnus, tai būdamas vidutinio girtumo vairavo automobilį. Už tuos pažeidimus jam buvo skirtos baudos. E. Rapniką auklėjo ir Baudžiamojo kodekso sankcijos. Už įvairius nusikaltimus jis buvo teisiamas keturis kartus, tačiau realios laisvės atėmimo bausmės nėra ragavęs – tai bauda atsipirkdavo, tai nuosprendžio vykdymas buvo atidedamas. Kaip parodė šių metų įvykiai, tokios sankcijos vyro neišauklėjo, jis pasijuto nebaudžiamas.

   Sausio 6-osios naktį Šiaulių  AVPK patrulių dėmesį atkreipė  Šiauliuose, Aušros alėja įtartinai manevruojantis „Audi 80“. Pareigūnai šį automobilį pasivijo Dvaro gatvėje ir, įjungę specialiuosius šviesos bei garso signalus, mėgino jį sustabdyti. Vairuotojas nestojo, tik, pažiūrėjęs į pro policijos automobilio langą pareigūno iškištą krivulę, nusuko į Gluosnių gatvę. Čia patruliams pavyko bėglio automobilį užblokuoti. Priėjęs prie „Audi 80“ pareigūnas vietoje pasisveikinimo išgirdo „eikit na...mentai“ ir, įjungęs pavarą, vėl rovė į priekį.

   Tada į bėglio persekiojimą įsijungė daugiau patrulių ekipažų. „Audi 80“ buvo užspeista viename Tilžės g. namo kieme. Į pareigūnų reikalavimą išlipti iš automobilio vėl pasigirdo „eikit na...aš niekur nelipsiu“. Vairuotojas nereagavo ir į pareigūnų įspėjimą, kad nepaklusus jų teisėtiems reikalavimams, gali būti panaudota fizinė jėga ir specialiosios priemonės – koviniai veiksmai, ašarinės dujos, antrankiai. Jos ir buvo panaudotos, nes iš automobilio traukiamas vairuotojas kaip įmanydamas priešinosi. Siekdamas išvengti antrankių, jis pačiupo vienam patruliui už rankos pirštų ir juos pasuko. Pareigūnui lūžo pirštas ir plyšo sausgyslė.

   Sulaikytasis pasirodė esąs neturintis teisės vairuoti Edgaras Rapnikas, nuo kurio sklido stiprus alkoholio kvapas. Vyras tikrinti girtumą atsisakė. Už tai, kad vairavo automobilį, neturėdamas tam teisės, kad vengė leistis patikrinamas, ar nėra neblaivus, kad nepakluso teisėtam policijos pareigūnų reikalavimui sustabdyti transporto priemonę, teismas jam skyrė 4 000 litų baudą.

   Dėl pasipriešinimo policijos pareigūnams ir vienam jų padaryto nesunkaus sveikatos sutrikdymo E. Rapnikui buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Birželio mėnesį ši baudžiamoji byla išnagrinėta teisme ir jam skirta dvejų metų laisvės atėmimo bausmė, jos vykdymą atidedant trejiems metams, bei auklėjamojo poveikio priemonė – 650 litų įmoka į nukentėjusiųjų nuo nusikaltimų asmenų fondą. Tuo E. Rapniko išlaidos dar nesibaigė. Jis sulaužyto piršto savininkui atlygino 2 000 litų neturtinę žalą. Vyrui civilinius ieškinius pareiškė Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas ir Policijos departamentas. Už tai, kad sužalotasis patrulis pusantro mėnesio buvo nedarbingas ir jo nedarbingumo laikotarpiu Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas mokėjo nedarbingumo pašalpą bei socialinio draudimo įmokas, E. Rapnikas šiai institucijai turės atlyginti 6 149 litų turtinę žalą, o Policijos departamentui regreso tvarka teks atlyginti 15 290 litų turtinę žalą, nes tokio dydžio kompensacija dėl darbe patirtos traumos buvo išmokėta sužalotajam  patruliui.

 

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato informacija
2013-07-26